-- partner portálu --
Windowmanager.cz
plastové okna plastová okna eurookna hliníková okna a dveře plastové okna plastová okna eurookna hliníková okna a dveře
> VYHLEDAT FIRMY
Typy oken


> ZEPTEJTE SE
Ptejte se na cokoliv! Rychlou odpověď Vám rádi zašlou odborníci přímo z Vašeho kraje.

Okna TTK – nejsnazší cesta k úsporným domům

Dřevěná a dřevohliníková okna TTK od stejnojmenné společnosti TTK CZ s.r.o. představují jak z pohledu technických vlastností, tak designu, který působí velmi elegantně a přitom stabilně, špičku na trhu. Svědčí o tom nejen evropská značka shody , ale zejména vysoký zájem o ně, který nelze připsat jen stavebnímu boomu. Okna TTK lze použít i do pasivních a nízkoenergetických domů.

Vedle oken společnost TTK CZ dále dodává na trh posuvné a skládací stěny a vchodové dveře. Firma vychází z tradice kvalitní zakázkové truhlářské výroby, kterou po svém vzniku před 16 lety zaměřila především na výrobu oken.


Zvenčí působí okna, prosklené stěny i dveře od společnosti TTK, vkusně na každé stavbě.

V současnosti je výroba vybavena špičkovou, počítačem řízenou technologií. Chod firmy je v souladu s požadavky řízení jakosti podle ČSN EN ISO 9001 a je zaveden systém řízení výroby, aby vlastnosti výrobků uváděných na trh trvale odpovídaly značce shody .

Sériová výroba, která dokáže rychle reagovat na požadavky zákazníků i vývojové trendy, samozřejmě převažuje. Vedle toho firma zrealizuje i atypickou zakázku.

Zbývá uvést další přednost, která je dnes zásadní. Firma, vzešlá na tradičním rodinném základě, má znalé a pružné řízení s jasnými rozvojovými cíli. Žádná rozhodnutí netřeba posuzovat a schvalovat vzdáleným výborem z vůle akcionářů, jehož obsazení, vědomosti i zájmy se mění. To je pro zákazníka největší jistota.

A s čím novým přišla společnost pod vedením jednatele Tomáše Kunerta od naší poslední reportáže [1] z loňského září?

Dřevěný profil 78 mm

Základem většiny modelů oken popsaných níže je dřevěný profil lepený ze čtyř vrstev jedinečné konstrukce tloušťky 78 mm. Jeho pravidelná výroba byla spuštěna vloni v září. Za jediný rok od zahájení jeho výroby bylo dosaženo pozoruhodného výsledku. Zájem o tento profil předčil očekávání a dnes se aplikuje na více než 60 procentech vyrobených oken, kde nahradil profil o tloušťce 68 mm.

Nový profil je základem většiny níže uvedených oken včetně dřevohliníkových. U dřevěných oken s výjimkou modelu TTK rustikal se z venkovní strany v dolní vodorovné části okna standardně aplikuje prodloužená rámová velkoobjemová okapnice a prodloužená křídlová okapnice z eloxovaného hliníku. Okapnice chrání exponované dřevěné části okna a podstatně tak přispívají k vysoké životnosti okna.

TTK komfort

Toto okno je základním modelem vyráběným z nových profilů tloušťky 78 mm. Je osazeno dvojsklem s argonovou meziskelní atmosférou a se součinitelem prostupu UG = = 1,1 W/(m2K), součinitel pro celé okno pak je UW = 1,2 W/(m2K) nebo lepší. Okno se vyznačuje moderním, vkusným designem, má velmi dobré tepelně izolační vlastnosti, odolnost proti větru a dešti a nabízí výbornou ochranu proti hluku zvenčí.

TTK komfort plus

Tento model má místo standardního zasklení tepelněizolační trojsklo s UG = 0,7 W/(m2K). Celkový součinitel prostupu tepla u tohoto okna je pak UW = 0,9 W/(m2K) nebo lepší. Tato hodnota ho předurčuje pro použití i v nízko-energetických domech (NED). Okno je ovšem atraktivní i pro toho, kdo usiluje o nadstandardní tepelnou ochranu domu, i když ne hned na úrovni NED. Ukazuje to tento příklad:

Představme si dům o celkové ploše obvodové konstrukce 120 m2, v níž okna zaujímají plochu 22,5 m2. Zdivo konstrukce je z tepelněizolačních bloků (cihlových, pórobetonových ap.), opatřených vnější tepelnou izolací z polystyrénu tloušťky 100 mm. Celkový součinitel prostupu tepla stěny je USTĚNA = 0,14 W/(m2K). Při osazení standardními okny s UW = 1,3 W/(m2K) bude měrná tepelná ztráta celé obvodové konstrukce HT = 42,9 W/K a průměrný součinitel prostupu tepla touto konstrukcí UKCE = 0,36 W/(m2K).

Pokud použijeme stěnu bez zateplení (USTĚNA = 0,23 W/(m2K)), ale tu osadíme okny TTK komfort plus se součinitelem UW = 0,9 W/(m2K), dostaneme z pohledu tepelné izolace stejný výsledek: Měrná tepelná ztráta celé obvodové konstrukce bude HT = 42,68 W/K a průměrný součinitel prostupu tepla obvodovou konstrukcí UKCE = 0,32 W/(m2K). Program pro tyto výpočty je volně dostupný na internetové adrese http://si.vega.cz/vypocty/tepelna_ochrana_ok.php.

Velká výhoda tohoto řešení je však v citelně nižších nákladech. Investice do oken TTK komfort plus při metráži 22,5 m2 je přibližně o 25 tis. Kč větší, než je investice do standardních oken modelu TTK klasik, zatímco cena zateplení odvodové zdi by nejspíš přesáhla 100 tis. Kč.

Okno TTK pasiv

Výroba profilů 78 mm urychlila zásadní inovaci a vyšší cenovou dostupnost okna, které v minulosti nabízela společnost TTK CZ pod podobným názvem, ale sestavovala je částečně z dovezených dílů. Dnešní okno TTK pasiv je osazeno trojsklem s kryptonovou meziskelní atmosférou a se součinitelem prostupu UG = 0,5 W/(m2K). Součinitel prostupu celého okna je UW = 0,73 W/(m2K) nebo lepší. Tuto hodnotu potvrdilo měření ve zkušebně CSI Zlín. Okno je velmi vhodné pro nízkoenergetické a pasivní domy.


Okno TTK pasiv s U = 0,73 W/(m2K) je vhodné nejen pro nízkoenergetické a pasivní domy, ale je také velkým favoritem pro použití ve standardní výstavbě, kde efektivně, levně a přitom o třídu povýší tepelnou izolaci celé obvodové konstrukce.

I zde však platí, že jej lze efektivně a hlavně výhodně aplikovat i v jiných stavbách: Použijeme-li tato okna v už zmiňované nezateplené obvodové stěně místo standardních oken, bude měrná tepelná ztráta celé obvodové konstrukce HT = 38,85 W/K a průměrný součinitel prostupu tepla obvodovou konstrukcí UKCE = 0,32 W/(m2K). To jsou znatelně lepší hodnoty, než u zateplené stavby se standardními okny (HT = 42,9 W/K a UKCE = 0,36 W/(m2K)).

Závěr je, že investicí do lepších oken místo do zvýšené tepelné izolace stěny docílíme vyšších tepelně izolačních vlastností obvodové konstrukce a ještě ušetříme. Navýšení nákladů na pořízení kvalitnějších oken TTK pasiv v naší modelové konstrukci jsou nejméně o 20 % nižší, než je cena dodatečného zateplení.

Pohled na okna TTK komfort a TTK komfort plus zhotovená z lepeného dřevěného profilu jedinečné konstrukce o čtyřech vrstvách se vsazeným tepelně izolačním dvojsklem resp. trojsklem.

TTK triplex

Výrobkem, který by neměl uniknout pozornosti tam, kde je v popředí zájmu pohodlné a příjemné bydlení bez letního přehřívání interiéru sluncem, je okno TTK triplex. Jde o nejmodernější dřevohliníkové okno s tepelně izolačním dvojsklem nebo trojsklem, uloženým ve vnitřní dřevěné části okna, a samostatným sklem tl. 6 mm ve hliníkové vnější části okna.


Dřevohliníkové okno TTK triplex je moderním prvkem sluneční architektury s vysokou tepelnou ochranou, které v teplém období chrání i před silným slunečním světlem a sálavým teplem. Snižuje hluk zvenčí, brání nežádoucím pohledům dovnitř a zvyšuje bezpečí obyvatel.

V prostoru mezi oběma skly je integrovaná žaluzie. Toto řešení snižuje hluk zvenčí a slouží jako vynikající protisluneční ochrana, která zamezí nejen přílivu nepříjemně silného světla, ale i pronikání slunečního tepelného záření dovnitř.

Mnoho stavebníků totiž věří, že se slunečního tepla zbaví stažením vnitřní žaluzie, která se považuje za standard. Jenže přímé slunce citelně rozpálí jak povrch skla z interiérové strany, tak povrch vnitřní žaluzie.

Není vůbec výjimečné, když se sklo z vnitřní strany ohřeje na 50 °C a vnitřní žaluzie na 40 °C. Žaluzie i vnitřní plocha oken tak v letním slunném dni účinkují jako nepříjemný radiátor. Ven ale toto teplo, v podstatě dlouhovlnné tepelné záření, nemůže přes tepelně-izolační dvojsklo, ani obvodovou stěnu unikat. Okno TTK triplex tento problém řeší.

TTK rustikal

Toto okno o stavební hloubce 68 mm je určeno pro technickou modernizaci budov v historických částech měst. Věrně napodobují kdysi vyráběná okna při splnění dnešních požadavků na tepelnou ochranu budov. Jejich součástí jsou bohatě profilované hrany, klapačky, poutce a příčky.

TTK alu therm a TTK alu

Tentokrát jde o luxusní model dřevěného okna o stavební šířce 114 mm nebo 124 mm, které je zvenku chráněno hliníkovým pláštěm s vnitřní termoizolační vrstvou. Vhodným barevným provedením hliníkového opláštění lze docílit harmonického sladění okna s jakýmkoliv typem a barevným provedením fasády, střechy nebo s okolím domu. Okno je při hodnotě UW = 0,9 W/(m2K) nebo 0,7 W/(m2K) podle typu zasklení vhodné pro výstavbu nízkoenergetických až pasivních domů.

Také u těchto oken platí, co už bylo řečeno. Při dnešní kvalitě a cenové výhodnosti kusových tepelně izolačních staviv pro jednovrstvé zdění je velmi efektivní z těchto zdiv postavit dům, osadit okny s co nejvyšší tepelnou izolací a teprve pak zlepšovat tepelnou izolaci obvodové stěny dodatečným zateplením.

Levnější variantou okna TTK alu therm je okno TTK alu, jehož hliníkový plášť neobsahuje termoizolační hmotu a je tedy tenčí. Stavební hloubka okna je 86 nebo 96 mm. Vzhledově jde o totožný typ, tepelná izolace je ale nižší. Podle typu zasklení dosahuje toto okno hodnot UW = 1,28 W/(m2K) nebo 0,9 W/(m2K).

Při nákupu oken by investor neměl zapomenout na doplňky. Jsou to především stínící předměty, zejména venkovní rolety, které dál zvýší tepelnou a zvukovou izolaci okna a chrání před nežádoucími slunečními tepelnými zisky v létě. Zároveň přispívají k bezpečnosti tím, že jsou další překážkou při případném vloupání a znemožňují pozorování zvenčí. Dalším užitečným prvkem, na který se často zapomíná, jsou sítě proti hmyzu, které se instalují současně s venkovní roletou.


Z interiérové strany poskytují okna, prosklené stěny i dveře od společnosti TTK, nejen estetický zážitek, ale i pocit solidnosti, stálosti a bezpečí.

Okna TTK zaznamenaly neobyčejné zvýšení zájmu, které nelze připsat jen stavebnímu boomu. Při naší návštěvě ve výrobním areálu a sídle firmy TTK CZ s.r.o. v Dolní Čermné označil její jednatel Tomáš Kunert rok 2007 a hlavně celé druhé pololetí za tak extrémní, že to za celých 16 let nezažil. „Tady se jelo ve dne, v noci, v sobotu, v neděli, v třísměnném provozu. Bylo to nepředstavitelné. Přes to všechno jsme v jisté chvíli měli dodací lhůty i 17 týdnů. Bylo to doslova vypjaté, prodejce takový termín už odrazoval: pokud prodejci v září řeknete, že mu do konce roku už nic nedodáme, zůstane bez peněz. Letošek považuji za normál, bez nočních směn, sobot a nedělí, zkrátka tak, jak to má být."

Pro následující měsíce Tomáš Kunert už tak extrémní nasazení neočekává: „Potom, co se stavebnictví vyšplhalo do zatím nevídaných výšek, musí logicky přijít pěšina dolů. Pak se situace stabilizuje."

Evropská značka shody pro okna TTK

Významným okamžikem pro společnost bylo získání evropské značky shody, bez které by dnes prakticky nebyl možný prodej oken do zemí EU i vývoz mimo EU. Pro TTK CZ s.r.o. je vývoz důležitý, i v minulosti se na něho orientovala. Ovšem vloni, právě v době tuzemské stavební horečky, vzrostl i zájem ze zahraničí až na současných 40 % z celkových prodejů. Nejdůležitějším cílovým regionem jsou země Skandinávie, hlavně Dánsko a Norsko, společnost intenzivně buduje pozici i ve Švédsku, mj. i prostřednictvím tamějších veletrhů, ale zde je podle Tomáše Kunerta velmi tvrdá místní konkurence.

Základem je dobrá montáž okna

Teď, kdy je zřejmý trend k výstavbě s nízkou spotřebou energie včetně staveb pasivních domů, je nutné zdůraznit správnou montáž okna. To znamená hlavně správné provedení připojovací (osazovací) spáry s ochrannými fóliemi z venkovní i vnitřní strany. Bez nich je tato spára, která patří mezi vůbec nejvíce zatěžované prvky stavby, velmi ohrožena. Neošetřená spára často ztrácí po pár sezónách soudržnost, jsou na ní praskliny, dochází v ní ke kondenzaci. V zimě vlhká spára promrzne a její degradace a dezintegrace se urychlí. Poškozená spára se stává často domovem plísní a řas a svojí nízkou tepelnou izolací degraduje investici do oken, viz [2].

Zájemce, jenž se rozhodne pro okna značky TTK, může využít služeb montážních firem, které spolupracují s výrobcem TTK CZ s.r.o., prošly zde výcvikem v montážích a pravidelným školením. Je to ostatně důrazně doporučeno. Zákazník by měl žádat správné napojení okna z ochrannými fóliemi, což ostatně požaduje i platná tepelně technická norma, na kterou se odkazuje zákon, [3]. „Nejhorší zkušenosti," uzavírá Tomáš Kunert, „máme s montážemi, kdy si stavebník zakoupí u nás okna bez montáže a montáž svěří neproškolené partě."

Literatura a zdroje:

[1] Hejhálek J.: Dřevěná okna a dveře značky TTK CZ blíže k zákazníkům, Stavebnictví a interiér 9/2007, str. 32, http://si.vega.cz/c2361.
[2] Hejhálek J.: Okno TROCAL AluFusion – Základ úspěchu je správná montáž, Stavebnictví a interiér 5/2007, str. 24, http://si.vega.cz/c2245.
[3] Hejhálek J.: Správné ošetření připojovací spáry oken a dveří je klíčem k úspěchu, Stavebnictví a interiér 8/2008, str. 52, http://si.vega.cz/c2770.
[4] Tepelná izolace obvodové konstrukce s okny, volný výpočetní program, http://si.vega.cz/vypocty/tepelna_ochrana_ok.php.

Kopírování informací jen se souhlasem provozovatele: VAVA, s.r.o.
© 2008 www.katalogoken.cz Všechny práva vyhrazená. | Technické řešení : RED FLOWER s.r.o.